Допомога при кровотечі

З початку повномасштабного вторгнення жителі міста страждають від обстрілів які призводять до травм різного ступеню важкості.

Найбільш загрозливий фактор, від якого залежить життя в перші хвилини – це кровотеча. Розрізняють наступні види кровотеч:

Капілярна кровотеча – виникає внаслідок ушкодження дрібних судин в результаті травми або хвороби. Це проявляється спочатку у вигляді кров’яної роси, а потім – повільного витікання крові за межі шкірного покриву. Такий стан може бути особливо небезпечним для осіб з порушенням згортання крові. Перша допомога – накладання  стискаючої  пов’язки на рану.

При венозних кровотечах з рани витікає кров темного кольору, повільним струменем, виливається з рани безперервно і рівномірно. 

Найбільш ефективною  ЗУПИНКОЮ венозної зовнішньої кровотечі є накладання еластичної пов’язки. На кровоточиву пошкоджену ділянку спершу накладається чиста марля, поверх якої укладається нерозгорнутий бинт або складена в кілька разів марля (при відсутності останніх можна використовувати складену чисту хустку) і виконуються 3-4  оберти з натягом перев’язувальної тканини.

У разі, коли під рукою немає підручних засобів, а зовнішня венозна кровотеча з пошкоджених венозних судин все є вираженою і сильною,  потрібно притиснути пальцями. У разі венозних кровотеч з вен верхньої кінцівки в ряді випадків досить просто надати кінцівки підняте положення. Однак, в обох випадках потім слід накласти на ранову ділянку стискаючу пов’язку.

Артеріальна кровотеча – виникає при ушкодженнях артеріальних кровоносних судин і є найбільш небезпечним видом: смерть може настати через декілька хвилин. Ознакою кровотечі з артерій є яскраво-червона кров, що витікає пульсуючим струменем.

Найшвидше зупинити кровотечу можна за допомогою пальцевого притискування артерії до прилягаючої кістки. Особливо цей спосіб придатний при ранах голови, обличчя чи шиї. При кровотечах із ран голови притискують скроневу артерію попереду вуха, на рівні брови. Кровотечу із плечової артерії можна зупинити вдавлюванням тугого валика із вати у підмішкову впадину. Кровотечу із ран на нозі зупиняють шляхом притискування стегнової артерії всередині пахового згину.  Найбільш надійним способом зупинки артеріальної і сильної венозної кровотечі є накладання джгута або закрутки. Матеріалом для джгута може бути гумова трубка, косинка, носова хустинка галстук та ін. Джгут чи закрутку накладають на кінцівки, а також стегно чи плече вище місця поранення. Під нього підкладають якусь тканину – одяг, рушник та ін. Необхідно особливо підкреслити, що джгут або закрутка накладається не більше, ніж на 1,5-2 год., а у холодний час і при променевих ураженнях не більше, як на 1 год. Час накладання джгута або закрутки обов’язково повинен бути відмічений на папірці, який підкладають під джгут, або на самій пов’язці. Якщо з моменту накладання джгута або закрутки пройшло більше 1-2 год, то необхідно послабити джгут – до появи рожевого кольору кінцівки і відновлення чутливості. Зупинення кровотечі із ран кінцівок їх згинанням у суглобах з наступною фіксацією є другим надійним способом. В область суглобного згинання попередньо кладуть валик із марлі або вати. Транспортувати хворих із зупиненою кровотечею необхідно обережно, без поштовхів і різких рухів, щоб не викликати повторну кровотечу. Для захисту рани від можливого ураження бактеріями, отруйними або радіоактивними речовинами на неї накладають пов’язку. Пов’язка також сприяє зупинці кровотечі і утримує пошкоджений орган у зручному спокійному стані.

Відсутність активної кровотечі та швидке транспортування постраждалого в медичний заклад  зменшує ризики негативних наслідків.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ХІРУРГА – запорука професійного надання медичної допомоги!