10 симптомів, за яких варто звернуться до кардіолога

Серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смерті людей у всьому світі, саме тому так важливо знати основні симптоми, при яких обов’язково потрібна консультація лікаря-кардіолога.

1. Будь-які за характером і локалізацією болю в грудній клітці.

Особливо якщо:

  • вони виникають по центру за грудиною і в лівій половині грудної клітини, в області серця;
  • віддають в шию, нижню щелепу, ліву руку, в обидві руки, в спину;
  • виникають після фізичного навантаження.

У разі якщо болю такого характеру з’явилися вперше (або якщо вони вже вам знайомі, але стали частішати і посилюватися), необхідно викликати швидку – це стан може розглядатися як гострий коронарний синдром (нестабільна стенокардія, передінфарктний стан), можлива гостра патологія аорти. На жаль, від таких хвороб сьогодні не застраховані навіть чоловіки в самому розквіті сил.

2. Задишка та раптові напади задухи ночами

Відчуваєти, що дихати так само важко, як після марафону, а ви нічого важчого книги сьогодні не здіймали? Ви несподівано відчули стан, близький до бронхіальної астми, але цього захворювання у вас не було і немає? Такими симптомами проявляється одна з різновидів серцевої недостатності – серцева астма. Небезпечне жізнеугрожающих наслідок серцевої астми – набряк легенів.

3. Відчуття перебоїв у роботі серця

Серце б’ється неритмічно, то ледве тріпоче, як поранена пташка, то завмирає, то раптом починає шалено калатати. Причин у такого явища безліч – від остеохондрозу і ендокринних захворювань до гострого інфаркту міокарда та ішемічної хвороби серця.

Обов’язково проконсультуйтися з фахівцем. А для початку зміряй тиск: якщо на електронному тонометрі з’являється індикатор «серце», то візит до лікаря не можна відкладати!

4. Прискорений або занадто рідкий пульс

Частим вважається пульс більше 100 в хвилину, а рідкісним – менше 50-60 в хвилину. Особливо небезпечне поєднання такого пульсу з посиленим серцебиттям. Дуже низький пульс (менше 40 ударів в хвилину) вкрай небезпечний: від нестачі кисню страждає головний мозок, може статися непритомність, травми при падінні. Але найстрашніше – зупинка серця, яка без екстреного медичного втручання може призвести до смерті.

Високий пульс в поєднанні з перебоями в серці може спровокувати інсульт, серцеву астму, раптовий арітміческій шок, гостру левожелудочковую недостатність. Феномен прискореного або уповільненої пульсу обов’язково потрібно досліджувати – не завадить консультація з лікарем-кардіологом.

5. Епізоди втрати свідомості

Непритомність і переднепритомні стану (тобто епізоди різкої слабості, запаморочення, потемніння в очах, які не супроводжуються втратою свідомості) можуть супроводжувати інсульт (крововилив в мозок), свідчити про цукровий діабет та внутрішніх кровотечах (наприклад, при розриві селезінки або виразці шлунка).

Причиною найважчих непритомності можуть бути порушення функції серця, і тоді втрата свідомості може призвести до летального результату. У будь-якому випадку навіть при непритомності, після якого ваш організм швидко відновився, необхідно обстежитися.

6. Підвищення артеріального тиску вище 140/90

Високий тиск може призвести до гіпертонічного кризу, який може, в свою чергу, привести до інсульту, інфаркту, важких поразок нирок, інвалідності. Втім, високий тиск і без кризу загрожує серйозними проблемами: через постійне спазму судин твої органи (і в першу чергу головний мозок) не отримують в необхідному обсязі поживні речовини і кисень.

7. Зниження тиску нижче 90/60

Гіпотонія, як і гіпертонія, призводить до недостатнього кровопостачання, кисневого голодування мозку, непритомності. Ішемічний інсульт при гіпотонії так само можливий, як і на тлі підвищеного тиску.

8. Фіолетовий, синюшний колір губ

Посиніння губ також називають ціанозом. Цей специфічний ознака говорить про проблеми з легенями або серцем: в крові недостатньо кисню, кров перенасичена вуглекислим газом. Нерідко синюшні губи – ознака пороку серця.

9. Набряки ніг

Набряки можуть виникати з різних причин (в тому числі при варикозі, наприклад). Але найчастіше це ознака серцевої недостатності, а також пороків серця, перенесеного інфаркту, кардіоміопатії, аневризма аорти та ін.

10. Спадковий фактор

Хоч це і не симптом, але важливо знати: вам обов’язково потрібно звернутися до кардіолога, якщо в вашїй сім’ї у близьких родичів були випадки раптової смерті. На жаль, успадкування серцево-судинних захворювань – дуже поширене явище.

Крім того, дорослим і дітям обов’язково необхідно проходити обстеження у кардіолога перед початком активних занять спортом.